Keszthelyi György: Trendreintés
– Ír, látjuk, uram, nem is nagyon rosszul,
dehát a trend, valahogy abba kéne
besorakozni, nézze, ifja-véne
a költőnépségnek, de szépen menetel.
– Dehát látja, igyekszem, nálam is dugnak,
smárolnak, menetrendszerűen mennek el…
– Nem erről van itt szó kérem, tudjuk,
a pornó is menő, de az, hogy megdugjuk
nő- vagy férfihősünk… az még nem elég.
főleg, ha többnyire lemondó a vég,
ahogy ezt látom az ön esetében.
Hát elmagyarázom: tudja, kérem szépen
a jó vers alapanyaga ma a pesti zsargon –
csak magának mondom, kérem ne is nagyon
reklámozza, ez amolyan rejtjelzett
üzenet, vegye úgy, hogy sosem létezett,
de azért tartsa be, vagy legalább szem előtt,
készenlétben álljon valami Kossuth tér,
de nem úgy konkrétan, nem úgy, hogy lelőtt
a símaszkos épp ott egy tüntetőt
gumigolyóval, meg hogy az a másik
fel-felcibálta az utcaköveket.
Jegyezze jól meg: írni így nem lehet.
Legyen az álrendőr fantommikulás,
APEH-ellenőr vagy akármi más,
csak valami szakszó, neologizmus,
idegen beütés, szóval biztos érti.
Nem mondom, kell bele legalább egy nyalás,
Vetkőzés is megy, vagy nyílászáró-
nyitó célzatok, – (szóljon, ha bonyolult) –
de lássa be, a két éve megírt vers már ó-
divatú, tegyen be nyóckert, pár stricit, Blahát
bár nem tudom, mindez „megfogja”-e magát,
de jó szívvel mondom, mert maga nem senki.
Írja meg így, oszt’ majd lehozzuk. Egyszerű.
Nahát.
2011. február 11.
Pusztai Péter rajza
2011. február 12. 11:06
„Pesti zsargon”? Saját tapasztalat?
2011. február 12. 12:24
Saját. A pesti zsargon csak egy dolog. A kialakult és követendő trendről már hivatalos helyről is hallottam kijelentést, egy vers kapcsán, olyasformán mondta ezt az illető szerkesztő úr, hogy „érdekes vers és beilleszkedik a mai trendbe”. Én ezt az értékmegállapítást nemigen írom alá.
2011. február 14. 04:28
Süti, ropi, csipsz, felspannol… néhány aranyszó egy menő versből… nem reklámozzuk, kié…
a „pia” mondjuk okés vagy oksi(szintén pestiesen)