Keszthelyi György: Leíró költemény kutyámról

Akkor kezdődött – tudom, bár öregszem:
ezerkilencszáznyolcvankettőben, mert
eszembe jutott hogy nincs egy szál gyerekem
se – és sandán figyeltem a cigányleányokat,
mondhatni irigyen – üdén, huszonhét évesen.
Tikkasztó meleg volt és a zsúfolt strandon
boldog családapák barnultak, tipegtek gügyén,
pelenkadresszben játszottak csecsemőt.
De miért nincs? De mire legyen? – meditáltam
mert soha sem szerettem az örökös rendszert –
Pont erre a világra fröccsentsek egyet?
Nem, ez nem érné meg senkinek – nem lehet.
És reggel kisétáltam a közeli kispiacra.
Ott állt a tizedik-századik cigányleány
barna majdnem-nő, fekete kutyákat árult.
Fényképen mutatta, mennyire jó a fajta:
hatalmas terelőszülők – nem vehetem meg.
Hogy tartsak ilyent a harmadik emeleten?
A nyugdíjas orvosnő kedvesen fogadott
s lemezt rakott a „piküpre”- ugye ismeri?
Vivaldi, persze… az évszakok, bocsánat, nézze,
itt ez az „emberszabású” cocker spániel –
beszél is, bizonygatott – és valóban
beszélt – érdekből persze az arisztokrata
szuka – de kefélni végképp nem akart.
Böngészhettem hát tovább az újságokat.
————————————————————-
A hat kölyök közül ő volt a legrosszabb;
csak ő maradt már – a jók persze mind elkeltek.
Ez az! A zsivány, a gazember. Ez kell nekem!
és megvásároltam életem egyetlen,
első és utolsó kutyáját – nem részletezem
boldogságaim addig és utána ismeretlen
fázisait – de majdnem ráment az életem
halálára – állítom, boldog tizenhat évet
ért meg és egyetlen balfasz forradalmat
Brunó, mert így hívtam, bár koromfekete volt.
Feketébb jóval, mint a kispiacon a sok
színes szoknyában csellengő fekete folt.

2011. február 26.

2011. február 26.

5 hozzászólás érkezett

  1. demivanna:

    Csak egy kutya képes alázattal és odaadóan szeretni, neki a gazdája az Isten. Ezért tartanak sokan kutyát, és nem embert.

  2. Cseke Gábor:

    Hát, embert én se tartanék, de gyereket azért igen, nem bántam meg a hármat. Az ember tartsa csak el magát…

  3. demivanna:

    a gyerek meg az asszony, az nem is ember…
    és a medve nem játék – vallják a székelyek:-)

  4. Keszthelyi György:

    Azért egy asszonyi állat sem rossz a háznál :-)

  5. Cseke Gábor:

    Amit főleg akkor konstatál az ember, amikor éppeg nincsen…

Szóljon hozzá!

 
Verified by MonsterInsights